Prezenty mikołajkowe w IBE rozdaje NCN

Na stronie naszego facebook’owego funpage’u pisaliśmy już o dużym sukcesie naszych doktorantów – Alicji Okrasińskiej i Pawła Hałakuca. Ich propozycje badań spotkały się z zainteresowaniem i uznaniem NCN, co zaowocowało przyznaniem grantów PRELUDIUM 20. Alis i Paweł okazali się jednymi z nielicznych na Wydziale Biologii, którzy mogli się pochwalić takim wyróżnieniem, więc tym bardziej gratulujemy i cieszymy się razem z nimi. Mówiąc pół żartem, pół serio, pokuszę się o odrobinę humoru, pisząc że Mikołaj w tym roku był dla nich bardzo hojny, ale jak wiemy również prezenty trafiają wyłącznie do grzecznych dzieci; najwyraźniej nasi młodzi badacze odrabiali zadania domowe pilnie i systematycznie. Zatem teraz nie pozostaje nic innego jak rozpakować podarunki naukowe i ruszyć do “zabawy”! 😉

Tymczasem poniżej przedstawiam o czym będą badania naszych doktorantów:

“Razem czy osobno – jak bakterie wewnątrzstrzępkowe wpływają na biologię i dostosowanie swojego grzybowego gospodarza?”, autorką – Alicja Okrasińska

Choć interakcje grzybów Mucoromycota z bakteriami wewnątrzstrzępkowymi znane są od lat, dopiero w tym roku odkryliśmy, że takie związki tworzą również należące do tego typu Umbelopsis. Celem projektu jest więc charakterystyka związku Umbelopsis sp. i Paraburkholderia sp. poprzez zbadanie wpływu bakterii na gospodarza w różnych warunkach środowiskowych. W projekcie porównam więc tempo wzrostu i zmianę ekspresji genów grzyba z bakteriami wewnątrzstrzępkowymi i bez nich w warunkach optymalnych oraz stresowych. Projekt, poza charakterystyką ekologiczną i molekularną nieznanego dotychczas związku, może również przybliżyć do odpowiedzi na pytanie o szerszy ewolucyjny kontekst tego typu interakcji, w tym o udział związków pomiędzy Mucoromycota a bakteriami w wychodzeniu roślin na ląd.

“Struktura i ewolucja genomów mitochondrialnych euglenin”, autorem – Paweł Hałakuc

Najbardziej nietypowe wśród organizmów eukariotycznych genomy mitochondrialne znaleziono w grupie protistów Euglenozoa. Projekt zakłada prześledzenie ewolucji genomów mitochondrialnych w stosunkowo słabo zbadanej grupie euglenin. Za pomocą sekwencjonowania wysokoprzepustowego i innych metod biologii molekularnej zbadane zostaną genomy kilku różnorodnych przedstawicieli tej grupy. Zbadanie ewolucji genomów mitochondrialnych euglenin poszerzy naszą wiedzę o genomach mitochondrialnych całej grupy Euglenozoa i pomoże zrekonstruować ewolucją najdziwniejszych znanych genomów mitochondrialnych. Pozwoli to lepiej zrozumieć ogół procesów ewolucyjnych zachodzących w trakcie endosymbiozy.