Coroczne spotkanie FunDive

W dniach 6-7 maja odbyło się drugie spotkanie konsorcjantów projektu FunDive: Monitorowanie i mapowanie różnorodności grzybów w celu ochrony przyrody. Tym spotkanie odbyło się w Bayreuth w Niemczech i brali w nich udział oczywiście przedstawiciele naszego Instytutu. To była świetna okazja, aby podzielić się postępami, jakie osiągnięto w ramach projektu w ciągu ostatniego roku, wymienić doświadczenia i opracować nowe pomysły na przyszłość.
W ciągu ostatniego roku, w ramach projektu pobrano próbki ze 135 obszarów badawczych Pinus sylvestris w celu znalezienia grzybowego eDNA w 22 krajach europejskich, od Portugalii, Włoch i Grecji na południu, po Finlandię, Norwegię i Szwecję na północy, a także z najbardziej wschodnich terenów na Ukrainie w pobliżu Charkowa. Oprócz tego pobrano próbki z dodatkowych 12 obszarów będących stanowiskami P. cembra w Alpach i 61 obszarów P. nigra, w tym stanowiska na Cyprze i w Algierii.
Do tego w ciągu ostatniego roku odbyło się 9 kampanii w ramach Citizen science, w których wzięło udział ponad 290 rejestratorów w 23 krajach, tworząc ponad 1800 rekordów, wiele z powiązanymi okazami, które są obecnie w trakcie analiz molekularnych. Wiemy już, że kilka kolekcji stanowi nowe rekordy na poziomie kraju, a nawet nowe gatunki dla nauki.
Dodatkowo trwają analizy kolekcji zdeponowanych w Fungariach w całej Europie, wykorzystując kombinację sekwencjonowania Sangera i wysokoprzepustowych technik nowej generacji, w tym Illumina i Nanopore. Warto nadmienić, iż w naszym Instytucie sekwencjonujemy okazy najnowocześniejszą technologią Oxford Nanopore.
Ponadto poczyniono postępy w opracowywaniu modeli AI do identyfikacji i modelowania gatunków oraz w wykorzystywaniu istniejących danych eDNA i sporokarpów do analizy fenologii grzybów i wzorców różnorodności na całym kontynencie.