Zoologia porównawcza bezkręgowców
Tematyka badań
Nasz zespół skupia się na zrozumieniu w jaki sposób ewoluuje różnorodność form i historii życiowych zwierząt. W szczególności badamy mikroskopijne wolnożyjące płazińce z grupy Catenulida, które stanowią dla nas modelowy klad umożliwiający lepsze poznanie rozmaitych zagadnień związanych z ewolucyjną biologią rozwoju i szeroko pojętą zoologią porównawczą. W swoich badaniach łączymy klasyczne pytania biologiczne (np. jak ewoluują nowe struktury morfologiczne i strategie życiowe? Jak organizmy dostosowują się do zmiennych warunków środowiska? Dlaczego organizmy formują kolonie lub rozmnażają się bezpłciowo?) z nowoczesnymi metodami badawczymi (hybrydyzacja RNA in situ, transkryptomika porównawcza, laserowa mikroskopia konfokalna, interferencja RNA). Ponadto prowadzimy również badania terenowe nad bioróżnorodności i ekologią słodkowodnych katenulidów na terenie Polski oraz podejmujemy próby hodowania rozmaitych gatunków tych zwierząt w warunkach laboratoryjnych z zamiarem wykorzystania ich w przyszłych projektach.
Realizowane projekty badawcze
- Polskie Powroty NAWA nr BPN/PPO/2023/1/00002 „Ekologiczne i rozwojowe podstawy rozmnażania bezpłciowego i formowania kolonii u płazińców” (kierownik Ludwik Gąsiorowski)
Tematyka prac dyplomowych (więcej informacji)
W oparciu o obecnie realizowane projekty proponujemy następujące tematy prac dyplomowych:
- Molekularna i morfologiczna charakteryzacja wybranych typów komórkowych u katenulida Stenostomum brevipharyngium
- Taksonomia i różnorodność gatunków polskich katenulidów
- Morfologia porównawcza rodzajów Stenostomum i Catenula
- Ewolucja wybranych rodzin białkowych u płazińców
Ponadto osoby zainteresowane zoologią porównawczą bezkręgowców, które mają inne, już sprecyzowane zainteresowania badawcze zachęcamy do kontaktu z dr Ludwikiem Gąsiorowskim w celu omówienia alternatywnych projektów dyplomowych.
Dobór metod i szczegółowych zagadnień badawczych w projektach dyplomowych będzie uzgadniany indywidualnie w celu znalezienia projektu zgodnego z zainteresowaniami i oczekiwaniami poszczególnych osób.
Współpraca
- Dr Christopher Laumer, Natural History Museum London
- Dr Nicolas Bekkouche, Sorbonne University (link)
- Department for Tissue Dynamics and Regeneration, Max Planck Institute for Multidisciplinary Sciences (link)
Przykładowe publikacje
Convergent evolution of the sensory pits in and within flatworms Journal Article
In: BMC Biol, vol. 21, no. 1, pp. 266, 2023, ISSN: 1741-7007.