Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Badacze z IBE na tropie nowych gatunków grzybów! Żaden nie umknie ich uwadze, czy to na dalekiej Antarktyce czy bliżej w Puszczy Białowieskiej

W najnowszym numerze czasopisma Persoonia ukazał się opis nowych gatunków grzybów, zidentyfikowanych przez badaczki i badaczy z IBE oraz innych ośrodków naukowych. Jednym z nich jest gatunek grzyba Comoclathris antarctica. Organizm ten został odkryty przez Łukasza Istela – absolwenta naszego Instytutu, a współautorami opisu są Marta Wrzosek, Halina Galera i Julia Pawłowska. Obszary podbiegunowe ciągle pozostają jednymi z najsłabiej poznanych obszarów na Ziemi. To właśnie z gleby pobranej z przedpola lodowca Sfinksa (Wyspa Króla Jerzego) badacze wyizolowali nowy dla nauki gatunek workowca (Ascomycota). Choć w oparciu o dane molekularne został on zaklasyfikowany do rodzaju Comoclathris, nie przypominał żadnego ze znanych dotychczas przedstawicieli tego taksonu. Nowo opisany gatunek różni się od pozostałych przedstawicieli rodzaju przede wszystkim wyglądem i rozmiarem zarodników. Kolejnym jest Hyalodendriella bialowiezensis została wyizolowana spod kory martwego świerku z Puszczy Białowieskiej. Odkrycia dokonał Michał Gorczak podczas badań grzybów, które towarzyszą kornikowi drukarzowi. Organizm ten to saprotroficzny workowiec z rzędu Helotiales, który grupuje bardzo wiele drobnych miseczniaków. Odkrycie to pokazuje jak wiele nieznanych nauce gatunków można spotkać w różnych ekosystemach, np. lasach naturalnych takich jak Puszcza Białowieska.

Gratulujemy autorom pracy i zachęcamy do lektury oryginalnego opisu. Można go znaleźć pod adresem: https://www.ingentaconnect.com/content/nhn/pimj/pre-prints/content-nbc-persoonia-0595# (strona 426-427)