Czy hybrydyzacja jest odpowiedzialna za ewolucyjne różnicowanie się grupy trybuli leśnej (Anthriscus sylvestris sensu lato)?

Wymieniony w tytule problem badawczy zostanie zbadany w ramach grantu Opus finansowanego przez NCN, którego kierownikiem jest Pan prof. dr hab. Krzysztof Spalik, Dziekan Wydziału Biologii oraz kierownik grupy badawczej Filogeneza i ewolucja roślin w IBE. Grupa trybuli leśnej obejmuje kilka blisko spokrewnionych gatunków lub podgatunków roślin, które w Europie wykazują niezwykłe zróżnicowanie ekologiczne. Co więcej, wstępne wyniki zespołu prof. Spalika sugerują, że grupa ta może stanowić gatunek pierścieniowy dookoła Morza Śródziemnego.
Gatunek pierścieniowy to rzadki i interesujący przykład zaobserwowania ewolucji w działaniu: tworzy się on, kiedy dwie fale migracyjne okrążają barierę (np. morze albo góry), a po spotkaniu zachowują się względem siebie jak odrębne gatunki. Aby sprawdzić postawione w badaniu hipotezy, zsekwencjonowane zostaną jądrowy i chloroplastowy genom A. sylvestris, który następnie posłuży do przyrównania danych z tzw. genome skimming (płytkiego sekwencjonowania następnej generacji) ok. 380 próbek roślin.
Projekt będzie realizowany w konsorcjum z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego łączny budżet to 1 952 326 zł.
Serdecznie gratulujemy nowego projektu i czekamy z niecierpliwością na pierwsze jego rezultaty!