Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Dr Ludwik Gąsiorowski dołącza do IBE w ramach programu NAWA

Do naszego zespołu dołącza Dr Ludwik Gąsiorowski, laureat siódmej edycji programu Polskie Powroty NAWA. W trakcie najbliższych 3 lat będzie realizował projekt „Ekologiczne i rozwojowe podstawy rozmnażania bezpłciowego i formowania kolonii u płazińców”. Program Polskie Powroty Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej umożliwia wyróżniającym się polskim naukowcom, którzy dotąd rozwijali kariery naukowe za granicą, kontynuowanie badań na krajowych uniwersytetach oraz w instytutach naukowych i badawczych.

W ramach otrzymanego grantu dr Gąsiorowski założy własną grupę badawczą, której głównym celem będzie zrozumienie rozwojowych i ekologicznych mechanizmów stojących za rozmnażaniem bezpłciowym i formowaniem kolonii u wolnożyjących płazińców z grupy Catenulida. Projekt będzie w sobie łączył badania terenowe nastawione na lepsze poznanie ekologii i różnorodności tych zwierząt oraz badania laboratoryjne, w których molekularne mechanizmy stojące za rozmnażaniem bezpłciowym będą analizowane z wykorzystaniem nowatorskich metod obrazowania i biologii molekularnej. W dłuższej perspektywie czasowej grupa ma stworzyć żywą kolekcję różnorodnych gatunków katenulidów, która umożliwi zrozumienie rozmaitych zagadnień ewolucyjnej biologii rozwoju poprzez badania o charakterze porównawczym.

Dr Ludwik Gąsiorowski jest zoologiem zajmującym się ewolucją bezkręgowców, który w swoich badaniach próbuje zrozumieć jak zmiany na poziomie molekularnej kontroli rozwoju generują różnorodność form i historii życiowych zwierząt. Po ukończeniu studiów licencjackich na Wydziale Biologii UW w 2014 r., wyjechał najpierw do Danii, gdzie ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Kopenhaskim, a następnie do Norwegii, gdzie uzyskał doktorat na Uniwersytecie w Bergen. W latach 2021–2024 odbywał staż podoktorski, finansowany przez fundację Alexandra von Humboldta, w Instytucie Nauk Multidyscyplinarnych Maxa Plancka w Getyndze.

W trakcie swojej kariery dr Gąsiorowski prowadził badania nad licznymi słabo poznanymi grupami zwierząt takimi jak szczękogębe, wrotki, kryzelnice, ramienionogi czy wirki i zajmował się różnorodnymi zagadnieniami naukowymi, w tym ewolucją układu nerwowego, stadiów larwalnych, narządów wydalniczych czy komórek macierzystych.

Podczas siódmej edycji programu Polskie Powroty NAWA spośród trzydziestu złożonych wniosków finansowanie badań uzyskało jedenastu naukowców. Trzy osoby na miejsce realizacji projektów wybrały Uniwersytet Warszawski.

Fot. Ekspresja genów specyficznych dla poszczególnych typów komórkowych u katenulida Stenostomum brevipharyngium.