Karnawał na Wydziale Biologii to Noc Biologów!

W tym roku karnawał na Wydziale Biologii świętowaliśmy zapraszając Państwa na coroczną Noc Biologów, w której organizację zaangażowali się pracownicy, doktoranci i studenci IBE. Ze względu na panującą pandemię koronawirusa impreza odbyła się wirtualnie, by mimo niesprzyjających okoliczności dzielić się z Państwem zamiłowaniem do biologii.
Wydarzenia online obfitowały w intersujące tematy oraz prezentacje. Działacze grupy mykologicznej stworzyli z tej okazji film, zaś członkowie koła naukowego Biologii Mikroorganizmów zaprezentowali dwa wykłady. Blanka Sokołowska i Grzegorz Ostrowski poprowadzili zajęcia poświęcone grzybom psychodelicznym. Temat obecnie kontrowersyjny, jednakże właśnie z tego powodu równie “pociągający”. Zdobywa coraz więcej zainteresowania w gronie naukowym ze względu na jego potencjalną aplikację w poszukiwaniu skutecznych metod terapii depresji i uzależnień. Kolejne, nie mniej interesujące, spotkanie poświęcone było mikoryzom. Jego autorkami były Zuzanna Błocka i Marysia Majchrowska. W jego trakcie mogliśmy m. in. usłyszeć jak ten podziemny „barter” pomiędzy grzybami i roślinami może uratować nas przed skutkami suszy. Członkowie koła naukowego Biologii Ewolucyjnej przygotowali z kolei porywający widzów naukowy talk-show, w którym goście – dr Mateusz Tałanda, Wojciech Pawlak i Dawid Dróżdż (Instytut Paleobiologii PAN) opowiadali o tym, czy warto dla badań naukowych ryzykować swoim zdrowiem i życiem. Rozmowę poprowadził Przemysła Świś, zaś zaproszeni goście mieli okazję opowiedzieć o swoich paleobiologicznych przygodach w Maroku, Tunezji czy na Grenlandii. Urozmaiceniem tematyki Nocy Biologów był także program przygotowany przez Michała Karlickiego i Martę Sałek z grupy mikroorganizmów eukariotycznych, którzy podczas spotkania on-line zaprezentowali wykład z filmami, przedstawiającymi różnorodne strategie odżywiania mikroorganizmów eukariotycznych. Mieliśmy okazję wniknąć w mikroskopijny świat drapieżnych heterotrofów i samowystarczalnych autotrofów, żyjących w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Przyżyciowe obserwacje mikroskopowe oprócz niewątpliwych walorów estetycznych stanowią jeden z filarów badań nad mikroorganizmami. Po spotkaniu uczestnicy spotkania mieli okazję poznać tajniki hodowli tych organizmów i poznać część drogi ewolucyjnej wielokomórkowowści.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w Nocy Biologów i z niecierpliwością oczekujemy na kolejne wydarzenie z tej serii, mając nadzieję że następnym razem spotkamy Państwa osobiście!
Zespół IBE 🙂