Piąta edycja szkoły letniej “From Fungal Morphology to Genotype” za nami

W dniach 1-7 września 2024 r. w czeskiej miejscowości Skryje odbyła się piata edycja szkoły letniej Sojuszu 4EU+ „From fungal morphology to genotype”. W tym roku do kursu dołączyło 31 studentów i 5 nauczycieli z Belgii, Czech, Niemiec, Grecji i Polski.

W ciągu tygodnia uczestnicy wzięli udział w kilku wycieczkach terenowych, podczas których zrejestrowali ponad 150 obserwacji grzybów oraz zebrali ponad 100 okazów, które zostaną zdeponowane w zielniku Uniwersytetu Karola w Pradze. Nasza tygodniowa aktywność, pomimo upałów, pozwoliła na zwiększenie liczby grzybowych rekordów w GBIF z regionu Skryje z 64 do ponad 300. Mobilne laboratorium molekularne działało wydajniej niż kiedykolwiek, a wskaźnik sukcesu ekstrakcji DNA wyniósł około 90%. Po raz pierwszy udało nam się również ukończyć sekwencjonowanie nanopore w całości w terenie. Ponadto studenci nauczyli się rysować struktury mikroskopowe, wykonywać podstawowe analizy filogenetyczne oraz zarządzać danymi mykologicznymi za pomocą platformy PlutoF. Wszystkie wyniki zostały zaprezentowane w formie plakatów w piątkowe popołudnie.

Wspólnie spędziliśmy wspaniały tydzień mykologiczny i mamy nadzieję, że wkrótce spotkamy się ponownie podczas kolejnej edycji szkoły letniej!

#4EU+Alliance #GBIF #Plutof #IBE_Warszawa #Wydział Biologii UW