Wykorzystanie grzybów z Arktyki do rozkładu plastiku
Globalna roczna produkcja tworzyw sztucznych przekracza 350 milionów ton, a zanieczyszczenie mikroplastikiem stało się jednym z najpilniejszych współczesnych problemów. Coraz popularniejsze stają się badania degradacji tworzyw sztucznych, w tym biodegradacji, czyli rozkładu z wykorzystaniem organizmów lub wytwarzanych przez nie substancji. Szczególnie interesującą grupą w kontekście biodegradacji są grzyby, które charakteryzuje m.in. wytwarzanie różnorodnych enzymów oraz zdolność adhezji do powierzchni tworzyw sztucznych. Znane są gatunki zdolne do rozkładu materiałów syntetycznych.
Celem projektu jest charakterystyka arktycznej plastisfery, czyli mykobiomu plastikowych odpadów z wybrzeża Arktyki, za pomocą metod hodowlanych i metagenomicznych. Zostanie również opisana zdolność uzyskanych arktycznych grzybowych izolatów do rozkładu tworzyw sztucznych, a metody transkryptomiczne posłużą próbie identyfikacji enzymów biorących udział w tym procesie.
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Perły nauki II”, PN/02/0043/2023 , czas realizacji 2025-2028