Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Protisty z grupy Euglenozoa “oczami” europejskich taksonomów

Niedawno ukazała się praca przeglądowa podsumowująca aktualny stan wiedzy na temat biologii i taksonomii różnorodnych protistów z grupy Euglenozoa. Powstała ona przy współpracy czołowych protistologicznych grup badawczych z Europy Centralnej. Jej współautorami są dr Anna Karnkowska oraz mgr Kacper Maciszewski. Euglenozoa to grupa protistów obfitująca w różnorodność gatunkową, charakteryzująca się dużym zróżnicowaniem w obrębie prezentowanych strategii życiowych. Organizmy te również wykazują wiele różnic w stosunku do wszystkich poznanych dotąd eukariontów. Dlatego też temat zgłębiania informacji na temat ich biologii długo jeszcze nie pozostanie wyczerpany. W swojej pracy autorzy podjęli się zadania przybliżenia stanu najnowszej wiedzy na temat taksonomii grupy, przedstawiając ich zaktualizowaną filogenzę, fotografie głównych przedstawicieli poszczególnych linii oraz podając najbardziej istotne informacje dotyczące tych organizmów. Pod lupę wzięli także wirusy, które infekują ich komórki, jak również bakterie, które mogą stanowić ich ekto- i endosymbionty.

Praca zasługuje na uwagę wszystkich naukowców dziedziny oraz stanowi doskonały wstęp dla studentów, którzy bliżej pragną przyjrzeć się temu fascynującemu światu w mikroskali. Zachęcamy do lektury i serdecznie gratulujemy jej autorom!

Link do pracy oryginalnej: https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsob.200407