Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

W poszukiwaniu skarbów z późnego triasu! Leśny pancerz z Kocur to jeden z nich

Nowe kręgowce z późnego triasu odkryte w Kocurach nieopodal Dobrodzienia  

Na łamach czasopisma Journal of Vertebrate Paleontology ukazała się publikacja, której autorami są członkowie grupy paleobiologicznej IBE w składzie: Łukasz Czepiński, dr Mateusz Tałanda, Wojciech Pawlak oraz Adam Rytel jak również naukowcy z Instytutu Paleobiologii PAN i Wydziału Geologii UW. W artykule przedstawiono podsumowanie dotyczące odkrytego na nowo stanowiska z późnego triasu w Kocurach koło Dobrodzienia.

Kocury to miejsce, które budzi ciekawość nie tylko z powodu swej nazwy, ale również dlatego, że jest skarbnicą polskich dinozaurów. To właśnie stąd pochodzą historycznie pierwsze potwierdzone szczątki dinozaurów z terenu dzisiejszej Polski. Zostały one opisane w 1932 roku pod nazwą Velocipes guerichi. Prawdopodobnie obfitujące w inne cenne skamieniałości, stanowisko to jednak popadło w całkowite zapomnienie na niemal sto lat. W tym roku zostało ponownie przywrócone do życia przez polskich paleontologów! Prace wykopaliskowe przez nich prowadzone na terenie lasu w Kocurach obnażyły nowe jego oblicze. Odzyskane w tym roku skamieniałościami późnotriasowych kręgowców należą m. in. do ryb dwudysznych, żółwi i nowego aetozaura, nazwanego Kocurypelta silvestris (co z łaciny oznacza “leśny pancerz z Kocur”), charakteryzującego się nietypową budową czaszki.

O tym niespodziewanym odkryciu możemy przeczyć w pracy pt. “An Upper Triassic Terrestrial Vertebrate Assemblage from the Forgotten Kocury Locality (Poland) with a New Aetosaur Taxon”, którą możemy znaleźć pod adresem:

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/02724634.2021.1898977

Autorom pracy gratulujemy i czekamy na kolejne prace wykopaliskowe w Polsce, które uchylą rąbka tajemnicy o tym, jakie formy życia występowały na terenie Polski! Kto wie, może nasi paleontolodzy odkryją niebawem prehistorycznego “kocura” z Kocur?