Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wykopaliska

Od 1993 roku na Śląsku prowadzone są paleontologiczne prace wykopaliskowe w stanowiskach późnotriasowych. W jednej z lokalizacji (Krasiejów) zostały odkryte pokłady z masowym występowaniem czaszek i fragmentów szkieletów wielkich kręgowców słodkowodnych i lądowych (metopozaurów, cyklotozaurów, aetozaurów i fitozaurów). W roku 2005 i 2006 odkryte zostały dwa wyjątkowe stanowiska (Lipie Śląskie-Lisowice oraz Woźniki), które stale nam dostarczają nowych i bardzo cennych znalezisk paleontologicznych. W Lipiu Śląskim-Lisowicach znalezione zostały szczątki dużego dinozaura drapieżnego oraz największego na świecie dicynodonta – gada ssakokształtnego.

Zakład Paleobiologii i Ewolucji UW włączył się do prowadzenia i organizacji prac wykopaliskowych w 2006 roku. Obecnie prowadzimy przy współpracy z Instytutem Paleobiologii PAN wykopaliska w siedmiu stanowiskach triasowych na południu Polski. Od czasu do czasu wybieramy się również do odległych miejsc w Kazachstanie czy Rosji, gdzie zbieramy doskonale zachowane materiały skamieniałości jurajskich ryb czy późnopermskich płazów i gadów. Prace badawcze prowadzimy również w Górach Świętokrzyskich, gdzie naszą szczególną uwagę wzbudzają pozostałości po pierwszych czworonogach z dewonu. Co roku odkrywamy nowe lokalizacje w występowaniem szczątków kopalnych płazów i gadów. Organizujemy wyjazdy terenowe, praktyki i zajęcia dla studentów, którzy pragną poczuć smak prehistorycznej przygody.