Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Razem czy osobno – jak bakterie wewnątrzępkowe wpływają na swojego grzybowego gospodarza?

Celem niniejszego projektu jest poznanie wpływu bakterii wewnątrzstrzępkowych na biologię i dostosowanie grzybowego gospodarza w warunkach optymalnych i stresowych, na przykładzie niedawno opisanego związku pomiędzy grzybem Umbelopsis a bakterParaburkholderia. W projekcie mam również nadzieję opisać mechanizm molekularny odpowiedzialny za wejście w symbiozę.

W ramach projektu przeprowadzony zostanie eksperyment opierający się na porównaniu tempa wzrostu i zmian ekspresji genów grzyba z bakteriami wewnątrzstrzępkowymi i bez nich, w warunkach optymalnych oraz w warunkach stresu osmotycznego, stresu termicznego i w warunkach zagrożenia integralności błony komórkowej. Wyniki eksperymentu pozwolą odpowiedzieć na pytanie jak bakterie wpływają na wzrost grzyba i jego ekspresję genów w zależności od czynników środowiskowych.

Charakterystyka ekologiczna i molekularna nieznanego dotychczas związku grzyba i bakterii wewnątrzstrzępkowych może również przybliżyć do odpowiedzi na pytanie o szerszy ewolucyjny kontekst tego typu interakcji, w tym o udział związków pomiędzy Mucoromycota a bakteriami w wychodzeniu roślin na ląd.