Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Ewolucja i genomika mikroorganizmów eukariotycznych

Tematyka badań

Prowadzone przez nas badania dotyczą różnorodności, ekologii i ewolucji mikroorganizmów eukariotycznych. Interesują nas zagadnienia ewolucji komórki eukariotycznej, w tym ewolucji organelli endosymbiotycznego pochodzenia, a także wpływu horyzontalnego transferu genów na ewolucję Eukaryota. Badania genomów i transkryptomów mikroorganizmów eukariotycznych pozwalają na poszukiwanie odpowiedzi na pytania dotyczące wczesnych etapów endosymbiozy, ewolucji genomów organellarnych oraz redukcji organelli. Staramy się również zrozumieć jaką rolę odgrywają mikroorganizmy eukariotyczne w środowiskach wodnych, poprzez badanie ich różnorodności i potencjału metabolicznego oraz ich interakcji z innymi mikroorganizmami.

W naszych badaniach wykorzystujemy zarówno  techniki hodowli i izolacji komórek, jak również metody biologii molekularnej. Przede wszystkim jednak korzystamy z możliwości jakie niesie sekwencjonowanie nowej generacji i analizy bioinformatyczne. Pracujemy z danymi z sekwencjonowania genomów, transkryptomów, metagenomów czy też amplikonów. Rozwijamy również własne narzędzia bioinformatyczne przystosowane do pracy z danymi pochodzącymi z eukariota.

Projekty

Pochodzenie i ewolucja endosymbiozy: poszukiwanie stadiów przejściowych wśród mikroorganizmów eukariotycznych (SYMBIOSTART), Sonata BIS, Narodowe Centrum Nauki (kierownik: Anna Karnkowska)

Analiza różnorodności funkcjonalnej i taksonomicznej symbiontów wśród protistów z grupy Euglenozoa, Polonez BIS, Narodowe Centrum Nauki, (kierownik: Daria Tashyreva)

Fotosymbioza u słodkowodnych orzęsków: badanie różnorodności, funkcjonowania i ewolucji z zastosowaniem sekwencjonowania pojedynczych komórek, Grant Preludium BIS, Narodowe Centrum Nauki (kierownik: Anna Karnkowska)

Struktura i ewolucja genomów mitochondrialnych euglenin, Grant Preludium, Narodowe Centrum Nauki (kierownik: Paweł Hałakuc)

Zespoły mikroorganizmów słodkowodnych w gradiencie eutrofizacji: różnorodność i interakcje protistów i bakterii, Grant Opus, Narodowe Centrum Nauki (kierownik: Anna Karnkowska)

Evolution of phototrophy in eukaryotes, EMBO Installation Grant (kierownik: Anna Karnkowska)

Zakończone projekty

Ewolucja i funkcja odwróconych powtórzeń (IR) w genomach plastydowych Euglenophyta, Grant Preludium, Narodowe Centrum Nauki

Ewolucja i funkcja plastydów bezbarwnych glonów z grupy Euglenophyta i Dictyochophyceae, Grant Sonata

Współpraca

  • Hampl lab, Uniwersytet Karola w Pradze, Czechy
  • Solana lab, Exeter University, Anglia
  • Kashiyama Lab, Fukui University of Technology, Japonia
  • Kolisko lab, Institute of Parasitology, Ceske Budejovice, Czechy
  • Fabrice Not, Sorbonne University, Francja
  • Multicellgenome lab, Institute of Evolutionary Biology, Barcelona, Hiszpania
  • Dr hab. Tomasz Jagielski, Uniwersytet Warszawski
  • Dr Kacper Maciszewski, Biology Centre CAS, Czechy

Aktualności

19 marca

Nowy projekt w naszym zespole! Ania Karnkowska otrzymała grant NCN Sonata BIS na utworzenie zespołu, który będzie badał ewolucję endosymbiozy u mikroorganizmów eukariotycznych – SYMBIOSTART.

 

20 grudnia 

Dr Ivan Garcia Cunchillos otrzymał prestiżowe stypendium EMBO postdoctoral fellowship! Gatulujemy i cieszymy się, że to właśnie z nami będzie próbował szukać odpowiedzi na pytania związane z wczesnymi etapami endosymbiozy plastydów.

1 listopada

Witamy w zespole Dr Darię Tashyrevę, która będzie z nami pracować nad endosymbiontami Euglenozoa w ramach Jej grantu Polonez BIS 3 o akronimie SYMBIOZOANS!

5-7 października 

Bardzo udany wyjazd do Chęcin, na którym dyskutowaliśmy nasze projekty i plany z grupą Rafała Mostowego i Kasi Piwosz oraz zaproszonymi goścmi z Polski, Litwy i Chorwacji. Więcej o spotkaniu na stronie głównej IBE.

25 lipca – 6 sierpnia

Za nami kolejny udany wyjazd terenowy w ramach projektu MicroDivEr. Jak zwykle stacjonowaliśmy w Stacji WB w Urwitałcie.

1 lipca 2023

Witamy w naszym zespole Dr Anhelinę Kyrychenko, która w ramach prjketu EMBO Solidarity Grant będzie pracować z nami nad różnorodnością wirusów mikroorganizmów eukariotycznych.

3 czerwca 2023

Ania odebrała dzisiaj oficjalnie swój dyplom habilitacyjny, a w zeszłym tygodniu awansowała również na stanowisko profesora uczelni!

31 maja – 2 czerwca

Za nami niezywkle udany lab retreat podczas którego nie tylko integrowaliśmy się z nowymi członkami zespołu, ale planowaliśmy też kolejne badania i dyskutowaliśmy co zrobić, żeby pracowało nam się jeszcze lepiej.

4 maja 2023

Do naszego zespołu, w ramach realizacji projektu MicroDivEr dołączył nowy post-doc dr Ivan Garcia Cunchillos.  Witamy i cieszymy się na współpracę!

20 maja 2023

Nasza doktorantka, Valentina Smacchia, bierze udział w kursie Microbial metagenomics: a 360º approach w Heidelbergu! Udział Valentiny w kursie sfinansowany został z programu IDUB IV.4.1. Kompleksowy program wsparcia dla doktorantów UW

8 listopada 2022

Kacper Maciszewski obronił doktorat! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w trakcie stażu podoktorskiego w Czechach.

3 listopada 2022

Seda Mirzoyan,doktorantka na Uniwerytecie Karola w Pradze, odwiedziła nasz zespół w ramach realizacji wspólnego projektu finansowanego z  mini grantu Sojuszu 4EU+ dla zespołów z udziałem UW.

4 października 2022

Josiah Grzywacz, stypendysta Programu Fulbrighta dołączył do naszego zespołu na najbliższy rok akademicki, i będzie dalej z nami rozwijał swoje zainteresowania badawcze dotyczące fotosymbiozy u orzęsków.

1 października 2022

Nowa doktorantka w naszym zespole! Mgr Małgorzata Chwalińska będzie realizować projekt w projekcie NCN Preludium BIS.

12 września 2022

Konkurs na stanowisko student-stypendysta w projekcie MicroDivEr. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 23 września. Więcej szczegółów w ogłoszeniu.

1 września 2022

Projekt pt. Opracowanie metody wysokoprzepustowego sekwencjonowania transkryptomów z pojedynczych komórek mikroorganizmów eukariotycznych uzyskał finansowanie ramach konkursu Nowe Idee, Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza

1 maja 2022

W czasopiśmie Molecular Phylogenetics and Evolution właśnie ukazała się najnowsza publikacja naszego zespołu pt. Maturyoshka: A maturase inside a maturase, and other peculiarities of the novel chloroplast genomes of marine euglenophytes. 

28 kwietnia 2022

Za nami pierwszy w tym roku wyjazd terenowy na Mazury w ramach projektu #MicroDivEr. Jeziora jak zawsze piękne, a zespół w świetnych nastrojach!

19 kwietnia 2022

Konkurs na stanowisko doktorant-stypendysta w projekcie MicroDivEr. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 6 maja. Więcej szczegółow w ogłoszeniu.

13 kwietnia 2022

Witamy w zespole nowego pracownika technicznego Jakuba Kalinowskiego! Kuba już oswaja się z tajnikami pracy z mikroorganizmami eukariotycznymi i wziął udział w naszym pierwszym wiosennym wypadzie po próby.

9 kwietnia 2022

Z lekkim opóźnieniem świętujemy Dzień Darwina na Wydziale Biologii. W ramach tego wydarzenia Ania Karnkowska przybliży zagadnienia ewolucji komórki eukaiotycznej. Zapraszamy!

6 kwietnia 2022

Gratulujemy dr hab. Annie Karnkowskiej, której grant NCN Preludium BIS uzyskał finansowanie i będzie realizowany w naszym zespole.

30 marca 2022

Projekt Monitoring diversity of microbial dark matter in expanding anoxic zones uzyskał mini grant Sojuszu 4EU+ dla zespołów z udziałem UW. Projekt będziemy realizowali z zespołem z Uniwerystetu Karola i Sorboną.

28 marca 2022

Na kanale youtube Wydziału Biologii w ramach serii rozmów z kobiuetami nauki ukazał się wywiad z Anią Karnkowską.

1 marca 2022

Witamy Kacpra Maciszewskiego! Kacper wrócił z półrocznego pobytu na Uniwersytecie Alberty w grupie badawczej prof. Joela Dacksa realizowanego w ramach stypendium NAWA im. Iwanowskiej.

14 stycznia 2022

Już jest dostępna najnowsza publikacja naszego zespołu opisująca narzędzie Tiara, które służy do klasyfikacji sekwencji metagenomowych. Zachęcamy do korzystania!

21 grudnia 2021 

Gratulujemy dr hab. Annie Karnkowskiej stypendium NAWA im. Bekkera, które umożliwi jej wyjazd na staż naukowy do IBE Barcelona!

26 listopada 2021 

Gratulujemy mgr Pawłowi Hałakucowi, którego grant NCN Preludium uzyskał finansowanie i będzie realizowany w naszym zespole!

1 października 2021

Witamy w zespole nową doktorantkę Valentinę Smacchia!

Przykładowe publikacje

Hollender, Metody; Sałek, Marta; Karlicki, Michał; Karnkowska, Anna

Single-cell genomics revealed Candidatus Grellia alia sp. nov. as an endosymbiont of Eutreptiella sp. (Euglenophyceae) Journal Article

In: Protist, vol. 175, no. 2, 2024, ISSN: 1434-4610.

Abstract | Links | BibTeX

Campo, Javier; Carlos-Oliveira, Maria; Čepička, Ivan; Hehenberger, Elisabeth; Horák, Aleš; Karnkowska, Anna; Kolisko, Martin; Lara, Enrique; Lukeš, Julius; Pánek, Tomáš; Piwosz, Kasia; Richter, Daniel J.; Škaloud, Pavel; Sutak, Robert; Tachezy, Jan; Hampl, Vladimír

The protist cultural renaissance Journal Article

In: Trends in Microbiology, 2023, ISSN: 0966-842X.

Abstract | Links | BibTeX

Novák, Lukáš V. F.; Treitli, Sebastian C.; Pyrih, Jan; Hałakuc, Paweł; Pipaliya, Shweta V.; Vacek, Vojtěch; Brzoň, Ondřej; Soukal, Petr; Eme, Laura; Dacks, Joel B.; Karnkowska, Anna; Eliáš, Marek; Hampl, Vladimír

Genomics of Preaxostyla Flagellates Illuminates the Path Towards the Loss of Mitochondria Journal Article

In: PLOS Genetics, vol. 19, no. 12, pp. 1-30, 2023.

Abstract | Links | BibTeX

Hehenberger, Elisabeth; Boscaro, Vittorio; James, Erick R.; Hirakawa, Yoshihisa; Trznadel, Morelia; Mtawali, Mahara; Fiorito, Rebecca; Campo, Javier; Karnkowska, Anna; Kolisko, Martin; Irwin, Nicholas A. T.; Mathur, Varsha; Scheffrahn, Rudolf H.; Keeling, Patrick J.

New Parabasalia symbionts Snyderella spp. and Daimonympha gen. nov. from South American Rugitermes termites and the parallel evolution of a cell with a rotating “head” Journal Article

In: Journal of Eukaryotic Microbiology, vol. 70, no. 5, pp. e12987, 2023.

Abstract | Links | BibTeX

Žárský, Vojtečh; Karnkowska, Anna; Boscaro, Vittorio; Trznadel, Morelia; Whelan, Thomas A.; Hiltunen-Thorén, Markus; Onut-Brännström, Ioana; Abbott, Cathryn L.; Fast, Naomi M.; Burki, Fabien; Keeling, Patrick J.

Contrasting outcomes of genome reduction in mikrocytids and microsporidians Journal Article

In: BMC Biology, vol. 21, pp. 137, 2023.

Abstract | Links | BibTeX

Karnkowska, Anna; Yubuki, Naoji; Maruyama, Moe; Yamaguchi, Aika; Kashiyama, Yuichiro; Suzaki, Toshinobu; Keeling, Patrick J.; Hampl, Vladimír; Leander, Brian S.

Euglenozoan kleptoplasty illuminates the early evolution of photoendosymbiosis Journal Article

In: Proceedings of the National Academy of Sciences, vol. 120, no. 12, 2023, ISSN: 0027-8424.

Abstract | Links | BibTeX

Rackevei, A. S.; Karnkowska, A.; Wolf, M.

18S rDNA sequence–structure phylogeny of the Euglenophyceae (Euglenozoa, Euglenida) Journal Article

In: Journal of Eukaryotic Microbiology, 2022.

Abstract | Links | BibTeX

Maciszewski, K.; Fells, A.; Karnkowska, A.

Challenging the Importance of Plastid Genome Structure Conservation: New Insights From Euglenophytes Journal Article

In: Molecular biology and evolution, vol. 39, no. 12, pp. msac255, 2022.

Abstract | Links | BibTeX

Ebenezer, T. E.; Low, R. S.; O'Neill, E. C.; Huang, I.; DeSimone, A.; Farrow, S. C.; Field, R. A.; Ginger, M. L.; Guerrero, S. A.; Hammond, M.; Hampl, V.; Horst, G.; Ishikawa, T.; Karnkowska, A.; Linton, E. W.; Myler, P.; Nakazawa, M.; Cardol, P.; Sánchez-Thomas, R.; Saville, B. J.; Shah, M. R.; Simpson, A. G. B.; Sur, A.; Suzuki, K.; Tyler, K. M.; Zimba, P. V.; Hall, N.; Field, M. C.

Euglena International Network (EIN): Driving euglenoid biotechnology for the benefit of a challenged world Journal Article

In: Biology open, vol. 11, no. 11, pp. bio059561, 2022.

Abstract | Links | BibTeX

Kaszecki, E.; Kennedy, V.; Shah, M.; Maciszewski, K.; Karnkowska, A.; Linton, E.; Ginger, M. L.; Farrow, S.; Ebenezer, T. E.

Meeting Report: Euglenids in the Age of Symbiogenesis: Origins, Innovations, and Prospects, November 8–11, 2021 Journal Article

In: Protist, vol. 173, no. 4, pp. 125894, 2022.

Links | BibTeX

Cho, A.; Tikhonenkov, D. V.; Hehenberger, E.; Karnkowska, A.; Mylnikov, A. P.; Keeling, P. J.

Monophyly of diverse Bigyromonadea and their impact on phylogenomic relationships within stramenopiles Journal Article

In: Molecular Phylogenetics and Evolution, vol. 171, pp. 107468, 2022.

Abstract | Links | BibTeX

Karlicki, Michał; Antonowicz, Stanisław; Karnkowska, Anna

Tiara: deep learning-based classification system for eukaryotic sequences Journal Article

In: Bioinformatics, vol. 38, no. 2, pp. 344–350, 2022.

Abstract | Links | BibTeX

Maciszewski, Kacper; Dabbagh, Nadja; Preisfeld, Angelika; Karnkowska, Anna

Maturyoshka: A maturase inside a maturase, and other peculiarities of the novel chloroplast genomes of marine euglenophytes Journal Article

In: Molecular Phylogenetics and Evolution, vol. 170, pp. 107441, 2022, ISSN: 1055-7903.

Abstract | Links | BibTeX

Treitli, Sebastian Cristian; Peña-Diaz, Priscila; Hałakuc, Paweł; Karnkowska, Anna; Hampl, Vladimír

High quality genome assembly of the amitochondriate eukaryote Monocercomonoides exilis Journal Article

In: Microbial Genomics, vol. 7, no. 12, pp. 000745, 2021, ISSN: 2057-5858.

Abstract | Links | BibTeX

Kostygov, Alexei Y; Karnkowska, Anna; Votypka, Jan; Tashyreva, Daria; Maciszewski, Kacper; Yurchenko, Vyacheslav; Lukes, Julius

Euglenozoa : taxonomy, diversity and ecology, symbioses and viruses Journal Article

In: Open Biology, vol. 11, no. 3, pp. 200407-200407, 2021, ISBN: 0000000337.

Abstract | Links | BibTeX

Kayama, Motoki; Maciszewski, Kacper; Yabuki, Akinori; Miyashita, Hideaki; Karnkowska, Anna; Kamikawa, Ryoma

Highly reduced plastid genomes of the non-photosynthetic dictyochophyceans Pteridomonas spp. (Ochrophyta, SAR) are retained for tRNA-Glu-based organellar heme biosynthesis. Journal Article

In: Frontiers in Plant Science, vol. 11, pp. 1859 , 2020.

Links | BibTeX

Lukešová, Soňa; Karlicki, Michał; Hadariová, Lucia Tomečková; Szabová, Jana; Karnkowska, Anna; Hampl, Vladimír

Analyses of environmental sequences and two regions of chloroplast genomes revealed the presence of new clades of photosynthetic euglenids in marine environments Journal Article

In: Environmental Microbiology Reports, vol. 12, no. 1, pp. 78-91, 2020.

Abstract | Links | BibTeX

Jagielski, Tomasz; Bakuła, Zofia; Gawor, Jan; Maciszewski, Kacper; Kusber, Wolf-Henning; Dyląg, Mariusz; Nowakowska, Julita; Gromadka, Robert; Karnkowska, Anna

The genus Prototheca (Trebouxiophyceae, Chlorophyta) revisited: Implications from molecular taxonomic studies Journal Article

In: Algal Research, vol. 43, pp. 101639, 2019, ISSN: 2211-9264.

Abstract | Links | BibTeX

Maciszewski, Kacper; Karnkowska, Anna

Should I stay or should I go? Retention and loss of components in vestigial endosymbiotic organelles Journal Article

In: Current Opinion in Genetics & Development, vol. 58-59, pp. 33-39, 2019, ISSN: 0959-437X, (Evolutionary genetics).

Abstract | Links | BibTeX

Han, Kwi Young; Maciszewski, Kacper; Graf, Louis; Yang, Ji Hyun; Andersen, Robert A; Karnkowska, Anna; Yoon, Hwan Su

Dictyochophyceae Plastid Genomes Reveal Unusual Variability in Their Organization Journal Article

In: Journal of Phycology, vol. 55, no. 5, pp. 1166-1180, 2019.

Abstract | Links | BibTeX

Karnkowska, Anna; Treitli, Sebastian C; Brzoň, Ondřej; Novák, Lukáš; Vacek, Vojtěch; Soukal, Petr; Barlow, Lael D; Herman, Emily K; Pipaliya, Shweta V; Pánek, Tomáš; Žihala, David; Petrželková, Romana; Butenko, Anzhelika; Eme, Laura; Stairs, Courtney W; Roger, Andrew J; Eliáš, Marek; Dacks, Joel B; Hampl, Vladimír

The Oxymonad Genome Displays Canonical Eukaryotic Complexity in the Absence of a Mitochondrion Journal Article

In: Molecular Biology and Evolution, vol. 36, no. 10, pp. 2292-2312, 2019, ISSN: 0737-4038.

Abstract | Links | BibTeX

Karnkowska, Anna; Bennett, Matthew S; Triemer, Richard E

Dynamic evolution of inverted repeats in Euglenophyta plastid genomes Journal Article

In: Scientific Reports, vol. 8, no. 1, pp. 16071, 2018, ISSN: 2045-2322.

Abstract | Links | BibTeX

Jagielski, Tomasz; Gawor, Jan; Bakuła, Zofia; Decewicz, Przemysław; Maciszewski, Kacper; Karnkowska, Anna

cytb as a New Genetic Marker for Differentiation of Prototheca Species Journal Article

In: Journal of Clinical Microbiology, vol. 56, no. 10, 2018, ISSN: 0095-1137.

Abstract | Links | BibTeX

 

Finansowanie: